۱۳۹۹/۰۷/۰۲

مشارکت جوامع محلی در اجرای طرح مدیریت مشارکتی حفاظت از منابع آبی

فرماندار اسفراین در شورای حفاظت از منابع آبی و سازگاری با کم آبی گفت: مشارکت جوامع محلی در اجرای طرح مدیریت مشارکتی حفاظت از منابع آبی باعث منفعت و مالکیت مردم می شود.

 


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسفراین، طاهر رستمی ظهر روز چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب اسفراین ضمن بیان اینکه آب یکی از زیرساخت‌های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی خصوصا برای شرق کشور به شمار می‌رود لذا مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است، ابراز داشت: بر این اساس از راهکارهای لازم برای برون‌رفت از بحران کم‌آبی اقداماتی نظیر مدیریت صحیح مصرف آب، اجرای طرح‌های آبیاری نوین، تغییر الگوی کشت محصولات پرآب به کم آب، خاموش کردن چاه‌های کشاورزی در فصل پاییز و زمستان محسوب می‌شود.

فرماندار اسفراین با بیان ضرورت حفاظت از منابع آبی خاطرنشان کرد: امروزه حفر چاه های غیرمجاز و رعایت نکردن اصلاح الگوی مصرف، مشکل کمبود آب را در جامعه پیش آورده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح مدیریت مشارکتی حفاظت از منابع آبی در راستای صرفه جویی در مصرف آب، طرح خوبی است  چرا که  هر جا از مشارکت جوامع محلی و مردم استفاده کردیم در انجام امور موفق تر بودیم .

رستمی با تاکید بر اینکه اساس اجرای این طرح نیز باید مردم محور باشد، افزود: وقتی مردم در اجرای امور سهیم باشند و منفعت مردم نیز در اجرای طرح ها مدنظر قرار گیرد مشارکت کشاورزان نیز در حفاظت از منابع آبی و طبیعی بیشتر خواهد شد.

وی افزود: این طرح باعث افزایش آگاهی و مشارکت جوامع محلی در مدیـریت منابع آب و خاک خصوصا در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری می شود .

فرماندار اسفراین در ادامه با تاکید بر ساماندهی چاههای مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت آب، اظهار داشت: هیچ دستگاهی حق ندارد کم کاری خودش را به ملاحظات اجتماعی ربط دهد؛ کار نکردن به عنوان تبعات اجتماعی، فرار کردن از مسئولیت است.

رستمی گفت: موضوع ساعت کارکرد حجم مصرف آب برای شهرستان و بازنگری آن در سطح ملی در حال پیگیری است .

وی با تاکید بر توسعه زراعت چوب با پساب تصفیه شده ؛ بیان داشت: با توجه به اهمیت منابع آبی ، این طرح را در جهت کاهش حجم مصرف آب بعنوان پایلوت در شهرستان شروع کنید .

رستمی افزود: در همین راستا با پیگیری استاندار محترم  در کارگروه ملی، طرحی جهت ساماندهی استفاده صنایع از آب و پساب به کشور ارائه شده است که با اجرای آن در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
  

 

منبع : فرمانداری اسفراین
تعداد بازدیدها : ۳۹۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی