شجاعی: صنایع استان باید تکالیف اجتماعی خود را انجام دهند/ در دیدار با مسئولان مختلف کشوری در تهران به دنبال تامین نداشته های استان هستم/ حمایت از سرمایه گذار باید فرهنگسازی شود/ مدعیان منافع مردم از کارهای خوب دفاع کنند
در نشست ۴ ساعته استاندار با اصحاب رسانه و خبرنگاران؛
شجاعی: صنایع استان باید تکالیف اجتماعی خود را انجام دهند/ در دیدار با مسئولان مختلف کشوری در تهران به دنبال تامین نداشته های استان هستم/ حمایت از سرمایه گذار باید فرهنگسازی شود/ مدعیان منافع مردم از کارهای خوب دفاع کنند
در نشست ۴ ساعته استاندار خراسان شمالی با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان محمدعلی شجاعی پاسخگوی سوالات مختلف از حوزه های اقتصادی، عمرانی، مدیریتی، اجتماعی و فرهنگی بود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی محمد علی شجاعی در پاسخ به سوال اول خبرنگاران مبنی بر تعیین تکلیف احداث بیمارستان در شهرستان راز و جرگلان و محل دفن زباله شهر بجنورد گفت: قرارگاه خاتم الانبیا و سپاه پاسداران برای ساخت بیمارستان در شهرستان رازوجرگلان پای کار آمده اند و بعد از مطالعات لازم مکان احداث بیمارستان اعلام می شود. 
وی افزود: برای تعیین تکلیف محل دفن زباله شهر بجنورد در مکان جدید برای شنیدن صحبت های مردم منطقه و بررسی اینکه آیا مکان دیگر دارای ارزیابی زیست محیطی است، کار را متوقف کردیم.
وی مطرح کرد: جانمایی محل دفن زباله و کارخانه کمپوست مستلزم بررسی کارشناسی به لحاظ خاک، جهش ورزش باد و مسیر حمل زباله دارد تا کمترین تبعات زیست محیطی، اجتماعی و امنیتی را داشته باشد و تا کنون مکان مطالعه شده دیگری به غیر از مکان فعلی انتخاب شده گزارش نشده است.
شجاعی در پاسخ به نحوه عزل و نصب مدیران و دخالت های احتمالی دیگران، گفت: در عزل و نصب مدیران از سمت نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی چه به صورت کتبی و چه شفاهی تا کنون هیچ گونه فشاری نداشته اند.
وی بیان کرد: عزل و نصب افراد به دلیل حفظ منافع مردم، آرامش استان و جلوگیری از سوء استفاده از جایگاه ها و بهره مندی از نیروی توانمند و کارآمد است.
شجاعی بیان کرد: با توجه به اینکه شناخت کاملی از نیروهای انسانی استان ندارم از دلسوزان استان خواسته ام افراد کارآند و توانمند را به بنده معرفی کنند.
شجاعی مدیریت را عنصر اول برای تغییر وضعیت موجود استان عنوان کرد و گفت: فعالیت ها، تغییر رتبه ها و شاخص ها وضعیت استان را نشان می دهد باید با توجه به شرایط موجود کشور شرایط اقتصادی استان را بسنجیم.
وی با یاد آوری اینکه در تقسیم بندی استان ها، خراسان شمالی در شاخص اعتبارات استانی در رتبه ۳۰ کشور قرار دارد، افزود: وقتی اوضاع اقتصادی بر هم می خورد قشر ضعیف بیشترین آسیب را می بیند.
شجاعی اشاره داشت: ضریب جینی از مهمترین شاخص های اقتصادی است که ضریب جینی استان ۳ دهم از متوسط کشور بالاتر است و همچنین با توجه به آمار وزارت اقتصاد دارایی در مولفه های کسب و کار در رتبه ۱۹ کشوری قرار داریم که نسبت به بسیاری از استان های برخوردار بهتر است.
وی تاکید کرد: با توجه به این آمار باید بگوییم سرجمع اوضاع حوزه اقتصادی استان یعنی امنیت حوزه اقتصادی، بانک ها، بروکراسی اداری و بروز شدن مسائل اقتصادی در استان خوب است؛ بنده هنوز ناراضی هستم اما باید انصاف داشته باشیم و زحمات تمامی اجزای حاکمیت برای توسعه را ببینیم.
شجاعی با بیان اینکه خوب کار کردیم اما باید بیشتر کار کنیم، گفت: نمی توانیم آمار مربوط به شاخص های اقتصادی را کنار بگذاریم و نادیده بگیریم و اقدامات مثبت را به مردم بگوییم.
وی صنایع را مستاجر استان دانست و تصریح کرد: صنایع بزرگ استان از ابتدا به دلیل عدم هماهنگی نیروهای استان راه خود را پیش برده اند در حالی که در سایر استان ها به دلیل انسجام موجود صنایع موظف به انجام تکالیف اجتماعی خود هستند.
شجاعی با این سوال که صنایع استان به غیر از شغل اندکی که ایجاد می کند چه کاری برای استان انجام داده اند؟ تاکید کرد: استان وقتی به جایی می رسد که وقتی کسی حرف از منافع مردم می زند فارغ از هر نگاهی از آن حمایت کنیم.
وی تاکید کرد: صنایع استان نسبت به مردم استان وظیفه ای دارند هرگاه وظایف خود را بشناسند با آنان همکاری می کنم.
شجاعی با بیان اینکه دغدغه بنده در خصوص انجام تکالیف اجتماعی توسط پتروشیمی بجنورد هنوز بر طرف نشده است، گفت: باید به همه اقشار استان بر بخورد که چرا صنایع مسئولیت های اجتماعی
خود را انجام نمی دهند و این به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود.
شجاعی در بحث سرمایه گذاری عملکرد و همراهی مدیران را خوب توصیف کرد و افزود: باید کمک کنیم حمایت از سرمایه گذار بخش خصوصی در استان فرهنگسازی شود.
وی با تاکید بر بهتر شدن همراهی بدنه استان برای رونق حوزه سرمایه گذاری، تصریح کرد: رونق به دست بخش خصوصی است و سرمایه گذار به دنبال محیط امن و آرام است.
شجاعی خاطر نشان کرد: مجوزهای بی نام یعنی اگر سرمایه گذار به استان آمد مجوزها آماده است نباید کارهای خوب انجام شده را زیر سوال ببریم بلکه باید به اوضاع کشور نگاه کنیم بعد سوال بپرسیم چرا سرمایه گذار به استان نمی آید.
 شجاعی توسعه وضعیت فعلی صنایع استان را مهم دانست و گفت: در استان تعداد صنایع نسبت به سایر استان ها محدود است و این یعنی چرخش مالی، تولید و اشتغال نیست و باید تلاش کنیم این وضعیت بهبود یابد.
وی یادآور شد: متناسب با سند سازگاری با کم آبی استان در جلسه ای که با وزیر نیرو داشتیم صنایع استان مکلف به استفاده از پساب طی برنامه زمان بندی هستند.
شجاعی با بیان اینکه تورم دلیل بسیاری دارد در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این خصوص اظهار داشت: باید بررسی کنیم چند قلم از سبد کالای مصرفی در استان تولید می شود وقتی کالا وارد می شود حتما در استان گرانتر مصرف می کنیم.
وی گفت: از استان های با نرخ تورم بالا هستیم اما فاصله تورم استان نسبت به متوسط کشوری کمتر شده است اما وقتی نرخ تورم استان پایین می آید که با حمایت از بخش خصوصی تعداد واحدهای تولیدی استان برای تواید مواد اولیه کالاهای مصرفی افزایش یابد. 
شجاعی با بیان اینکه قبول کنیم وجود سرمایه گذار در استان نعمت است و کمک کنیم کار را انجام دهد، تاکید کرد: رفتن سرمایه گذار، تابلو و خروجی استان نشود.
شجاعی با این سوال که در خصوص منافع مردم اگر ادعای دلسوزی استان را دارید اگر کار خوب است چرا دفاع نمیکنید و فقط به شما برمیخورد؟،  در ادامه سخنان خود تاکید کرد: تا زمانی که عده ای مخالف هستند و عده ای در سایه نشسته برای مخالفان فقط دست می زنند استان به جایی نمی رسد و برای توسعه افراد مثبت پای کار باید بیشتر شوند.
سوال بنده از مخالفان تیمداری استان این است چرا زمان ایجاد این ورزشگاه که ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شد، مخالفت نکردند؟ دلیل ساخت این ورزشگاه و زمین چمن چه بود؟ تیم آوردیم چراغ ورزشگاه روشن شود اما کمک نکردید و از ابتدا موضع گیری کردید.
وی با تاکید بر اینکه کار انجام نشده ایراد دارد، گفت: چراغ خاموش ورزشگاه را کسی زیر سوال نبرد و دلیلش را نپرسید.
وی اشاره داشت: پولی که خرج خرید تیم شد از اعتبارات استان نبود اعتباری سیال در سطح کشور بود که اگر در استان هزینه نمی شد در استانی دیگر هزینه می شد.
شجاعی با بیان اینکه آثار تیمداری استان اگر بماند متوجه اش خواهید شد، تاکید کرد: ورزش و حوزه اجتماعی به مردم نشاط می دهد مخالفان این موضوع در استان کجا هستند که نمی بینند؟ 
شجاعی به سوالات خبرنگاران برای پیگیری نداشته های استان از سطح ملی هم اشاره داشت و گفت: در خصوص آلبلاغ به هیچ وجه کوتاه نیامده ام و از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان است و در چهارشنبه هفته جاری رئیس ایمیدرو برای تعیین تکلیف موضوع به استان می آید.
وی یادآور شد: برای برقراری پرواز مسیر بجنورد - عشق آباد مسیر را رفته ام و منتظر نظر کشور ترکمنستان هستیم و این دست بنده نیست.
استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه به مدیران استان گفته ام برای آوردن امکانات و اعتبارات باید به تهران و وزارتخانه های متبوع بروند، یادآور شد: در حوزه راه هفته گذشته با همراهی نمایندگان استان مجلس جلسه به وزیر راه داشتیم و مقرر شد به زودی معاونت های این وزارتخانه به استان بیایند.
شجاعی تاکید کرد: در بحث مسکن برنامه های زیادی در استان داریم و سرمایه گذار پای کار است برای بررسی این موضوع معاون وزیر در این حوزه و سایر حوزه ها از جمله راه های ارتباطی و روستایی به استان می آید.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در جمع اصحاب رسانه استان خاطر نشان کرد: در حوزه عمرانی به رغم کمبود تجهیزات و امکانات اما استان سوم از نظر تولید مسکن در سطح کشور هستیم و به دنبال بهتر شدن وضعیت هستیم. 
وی اشاره داشت: در خصوص ایجاد پل های روستایی اعتبار گذاشتیم و کار را شروع کردیم امت به دلیل شرایط اقتصادی و تغییر نرخ قیمت ها پیمانکاران در مناقصه شرکت نمی کنند و در حال حاضر متقاضی برای انجام پروژه نداریم.
شجاعی با اشاره به شروع پروژه بحث گازرسانی به روستاهای استان، گفت: با پیگیری از سطح ملی و در نشست با وزیر نفت سهم هر خانوار از ۱۲ به ۲۵ میلیلون تومان افزایش یافت و همچنین در این طرح پاسگاه های مرزی نیز گازرسانی خواهند شد.
شجاعی در پاسخ به سوالات حوزه اجتماعی و فرهنگی استان گفت: حوزه اجتماعی و فرهنگی چون مبتنی بر ارزش های هر جامعه می باشد، حوزه بسیار سختی است و کار عملیاتی می خواهد و اصلا دستوری نیست.
وی کارهای سخت افزاری و نرم افزاری را موجب تولید و ثبات ارزش ها عنوان کرد و بر ایجاد این فضا در استان تاکید کرد و گفت: در بحث زیرساختی در حوزه اجتماعی و فرهنگی ضعیف هستیم و به همین دلیل تلاش کردم در سفر سال قبل ریاست جمهوری به استان پروژه های این حوزه به خوبی لحاظ شود.
شجاعی مسجد را مهمترین مرکز برای رفع دغدغه های اجتماعی توصیف کرد و بیان داشت: مسجد باید پایگاهی برای حضور جوانان و انجام فعالیت های فرهنگی و هنری شود و برای تجهیز مساجد استان به مراکز فرهنگی و هنری در سالجاری آماده هستیم.
وی اشاره داشت: در خصوص دانشگاه کوثر مخالفت استان را نه با طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی بلکه با حذف این دانشگاه تک جنسیتی استان که به خوبی فعالیت کرده است، اعلام کردیم.  
وی تاکید کرد: در آموزش عالی باید به دنبال بالابردن کیفیت امور باشیم به دنبال تولید بیکار تحصیلکرده نیستیم و باید رشته های تحصیلی و تحصیلات تکمیلی مرتبط با پتانسیل ها و ظرفیت ها در استان ایجاد شود.
بیماری کرونا موضوع دیگر سوالات خبرنگاران بود که شجاعی در این خصوص گفت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا نگاه ما اینگونه بود که باید به مانند وضعیت قرمز عمل کنیم اما با توجه به پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و امنیتی شدید ناشی از تعطیل بودن حوزه های مختلف، دنیا را به این نتیجه رساند که باید محدودیت ها برداشته شود.
وی تاکید کرد: استان از نظر تعداد متخصص و زیرساخت های پزشکی قوی نیست نباید به زمان درمان برویم و باید پیشگیری کنیم.
شجاعی افزود: در ابتدای شیوع بیماری کرونا روزانه آمار اعلام می شد اما بنابر مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام وضعیت استان ها بر عهده این ستاد است.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی مدیریت حوادث همراه با آرامش اتفاقی ندانست و گفت: برای حفظ آرامش استان باید مردم و سایر عوامل کنار هم باشند.
محمدعلی شجاعی بی هنرترین کارها را اجازه ندادن انجام هر کاری در استان دانست و افزود: مرکز استان را باید با سایر مراکز استان ها مقایسه کنیم و اجازه دهیم کارها در استان انجام شود چرا که افراد متخصص و توانمند به دلیل زندگی و فضای بهتر از استان می روند.
شجاعی با بیان اینکه بخاطر مردم با اجرای هر پروژه ای در استان مخالفت نکنید، گفت: به دنبال توسعه فضای مرکز استان هستم نه حذف تخت های بیمارستان بنابراین تا وقتی جایگزینی برای بیمارستان امام رضا(ع) ایجاد نشود بیمارستان فعلی تخریب نمی شود. 
شجاعی افزود: در استان مشکلم با موافقان و نه مخالفان همیشگی و کارشکن است چرا که موافقان از انجام کارهای درست و مثبت در استان حمایت نمی کنند؟
شجاعی با تاکید بر اینکه اگر استان رونق نگیرد و چراغش روشن نشود مردم اذیت می شوند، بیان کرد: روزی که مدیر بد و یا خوب کار می کند بخاطر مردم وظیفه دارم بگویم هر چند که مدیران استان دیدگاه بنده را نسبت به خودشان می دانند.
شجاعی خاطر نشان کرد: در کشور سند کم نوشته نشده است اما در استان خراسان شمالی اصلا نوشته نشده بود در حالی هر سندی به عنوان الگو مسیر حرکت استان را مشخص می کند. 
وی مطرح کرد: با توجه به سند توسعه استان تکلیف هر شهرستان متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل های موجود مشخص است. 
شجاعی با تاکید بر اینکه انجام و اجرای کار حتی اگر تمام شرایط فراهم شود کار بسیار سختی است، افزود: با پیشنهاد خوب اصحاب رسانه استان تلاش می کنیم بر اساس ظرفیت فعلی نسبی هر شهرستان اداره کل مربوطه را در آن شهرستان قوی تر کنیم و رشد دهیم.
استاندار خراسان شمالی خطاب به حاضران در نشست با تاکید بر اینکه استان باید دیده شود و رسانه ها باید پای کار بیایند، افزود: شکاف گروه های سیاسی در بسیاری از استان بسیار بیشتر از خراسان شمالی اما برای منافع استان کنار هم هستند و در خراسان شمالی تیز برای توسعه ظرفیت های استان در حوزه ملی باید کنار هم جمع شوند.
جاعی انسجام و آرامش در استان را عامل اصلی انجام خوب کارها دانست و گفت: مشارکت بالای مردم در انتخابات، کم تخلف ترین استان در انتخابات، مدیریت مشکلات و حوادث مانند سیل و کرونا و و وضعیت اغتشاشات آبان ماه نشان می دهد حال استان خوب است.
شجاعی با تاکید اینکه نگاه بد نسبت به نیروهای انسانی و کارهای انجام شده در استان نداشته باشید، افزود: رسانه ها با قلمشان و شبکه های اجتماعی خود به دور از نگاه سیاسی خود می توانند برای توسعه استان موثر باشند چرا که می توانند با بیان واقعیت ها مردم را همراه برای ساخت استان کنند.
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
منبع اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۵۶۶

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی